Half As Well Bites: Oatcakes
At the time being on a protein powder kick myself, I experimented with making these. Which was surprising in and of itself since I had probably never eaten oatmeal before in my life. I enjoyed the end result, but not so much the process of making them every day or even every three days or the attention to detail needed to not end up with burnt oat paste nightmare.
Eventually I ditched the protein pudding aspect of this combo and added cinnamon, (some) salt and raisins to the oatmeal and cooked it in bulk in a casserole dish. This made enough “oatcakes” to last me 7-8 days as my breakfast.
Cinnamon Raisin Oatcakes
600g Oats
6 TBSP Cinnamon
1.5 TBSP Salt
120g Raisins
20-24 oz of water
- Preheat the oven to 375.
- Using a (wooden, but it doesn’t really matter) spoon mix the oats, cinnamon, salt and raisins together.
- Add in the water and stir, bringing the mixture to a semi-paste consistency.
- Spray the casserole / pie dish with nonstick cooking spray and then add the mixture to it, spreading it evenly with the spoon.
- Place the dish into the oven and bake for 30-34 minutes.
- After removing from the oven, let sit for a few minutes and then cut into 8 equal pieces.
Here is the nutritional breakdown:
Calories: 2608
Protein: 80g
Carbohydrate: 500g
Fat: 46g
Fiber: 64g
Split into 8 pieces, here are the values (rounded for sanity) per serving:
Calories: 326
Protein: 10g
Carbohydrate: 63g
Fat: 6g
Fiber: 8g
Let’s talk about the costs:
Oats – Costco Oats are $0.06 per oz, 40g to an ounce (from label). 600g for the recipe, divided by 40g yields 15 oz per recipe – $0.90
Cinnamon – Costco cinnamon is $6.95, this should last 10 batches or so – $0.69
1.5 TBSP salt – Not worth counting?
Raisins – $11.99 per package, 45 servings per package, 1 serving is 40g, so 3 servings per batch. $11.99/45 = $0.2664 per serving. 3 * $0.2664 = $0.80
Total for Batch: $2.39
Total per Serving: $0.30
I like to have 1 serving / slice of this for breakfast every morning. I normally will reheat it for about 1 minute 15 seconds in the microwave. Though, when in a rush or traveling, these are still very tasty cold. When heated up, I have found that it goes really good with peanut butter. In fact I will admit that I regularly would eat my oatcake with way too much peanut butter.
This led me to modify the recipe by baking the peanut butter flavor into the dish in the form of powdered peanut butter. I also dropped the cinnamon and salt to let the peanut butter flavor shine through. I still tend to add some salt to the finished product after reheating.
Peanut Butter Oatcakes Recipe
600g Oats
96g PBfit (or PB2)
120g Raisins
20-24 oz of water
The batch cost of this modified recipe is:
Oats – $0.90
Raisins – $0.80
PBfit – from Amazon @ 13.87 for a 30 oz, 70 servings per container, $0.20 per serving, 8 servings per batch = $1.60
Total for Batch: $3.30
Total per Serving: $0.41
The nutritional value per serving is:
Calories: 376
Protein: 16g
Carbohydrate: 67g
Fat: 7g
Fiber: 10g
Obviously this is a little more than the original recipe, cost and calorie wise, but with the original recipe I was adding at least 1 servings of actual peanut butter (188 calories per serving) on more days than I should have.
No matter which recipe you try, this ends up being a very inexpensive breakfast (or whatever meal you so choose). In a given month, this will cost between $9 and $12 per month for a very filling, nutritionally dense breakfast. Compare that with people that eat $2.00 “nutrition” bars for breakfast, or buy a $3.00 fast food breakfast sandwich every day. This recipe costs less in a month than those options would run for 5-6 days.
2 thoughts on “Half As Well Bites: Oatcakes”
These look great! I’ve been thinking about getting rid of the Nature Valley Granola bars and coming up with something less processed!
Kevin recently posted…A Tale of Two Weekends or Solo-Parenting
My wife has a really great recipe for homemade granola bars (need to work on writing it up and posting it). They are really addictive and have more yummy stuff in them like chocolate chips, rice krispies and peanut butter. They are decidedly less healthy than this and very easy to eat but have saved us on road trips.
Thanks for reading!
Mr. Half recently posted…Taking Full Advantage of the EV Tax Credit